Asset Publisher Asset Publisher

Podsumowanie akcji "Sadzimy las dla Niepodległej"

            Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku oraz Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska zainaugurowały obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości na terenie  Leśnictwa Dywan, w Nadleśnictwie Lipusz. Dywan to leśnictwo, które najbardziej ucierpiało w wyniku ubiegłorocznej sierpniowej nawałnicy.  W sobotę 21 kwietnia tereny zniszczone po huraganie gościły niespotykana dotychczas liczbę osób.

            Na akcję sadzenia lasu pod hasłem Sadzimy Las dla Niepodległej przybyło blisko  
1500 chętnych. Początkowo Nadleśnictwo Lipusz przygotowało powierzchnię 3 ha,
ale ze względu na bardzo dużą liczbę zgłoszeń, w ostatnim tygodniu powierzchnia została zwiększona do 5 ha, a sadzonki z 27 000 do 50 000 szt.!!! Liczba przybyłych gości,
chęć do pracy i zaangażowanie bardzo pozytywnie zaskoczyły organizatorów.

            W sadzeniu udział wzięli harcerze Chorągwi Gdańskiej, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, przedstawiciele straży pożarnych, lokalnych firm oraz fundacje i stowarzyszenia z całej Polski. W akcję zaangażowały się również lokalne szkoły, koła łowieckie a także osoby indywidualne. Każdy z uczestników mógł liczyć na instruktarz sadzenia i pomoc leśników, którzy przybyli z terenu całej dyrekcji Gdańskiej.

            Sobotnia akcja miała wymiar symboliczny. Była jedną z kilku jakie
planuje RDLP wraz z Nadleśnictwem Lipusz. W tym roku w ramach wspólnego
sadzenia zaplanowano obsadzenie ok 30 ha lasu i 300 000 sadzonek.